Život v rytmu metropole

Život v rytmu metropole

Vytvořit rezervaci

Jiné místo vrácení
Zkontrolovat nebo upravit rezervaci

Autopůjčovna Praha letiště

Vítejte v Praze!

Praha, se jako hlavní město České republiky stává stále populárnějším turistickým místem, což není překvapivé, když vezmete v úvahu, kolik zajímavých věcí na vás čeká - od krásné gotické architektury z 12. a 13. století po tu moderní, přes nespočet vynikajících restaurací, zajímavých kaváren a klubů, mnoho atrakcí, parků, divadel a muzeí.

Pokud jste přiletěli do Prahy letadlem, doporučujeme pronajmout si vozidlo v budově Europort na letišti Václava Havla. Neměli byste si nechat ujít nic, co může Praha nabídnout, a pokud máte dostatek času, vyjeďte ze shonu velkoměsta, zrelaxovat do krásného okolí.

Praha je 3D učebnicí architektury. Románské kostelíky i podzemí, gotické chrámy, barokní paláce a zahrady, mondénnost secesních budov a unikátní kubistická architektura z ní dělají místo, které nemá ve světě obdoby. Nemusíte být zrovna znalci jednotlivých uměleckých slohů, abyste si vychutnali architektonickou rozmanitost české metropole. Rotunda svatého Martina, chrám Matky Boží před Týnem, Valdštejnský palác nebo Obecní dům se vám natrvalo vryjí do paměti. Ikonou pražské moderní architektury se stal Tančící dům Franka Gehryho, ceněná je i nová zástavba Karlína, nebo Národní technická knihovna v Dejvicích. 

Po hudební stránce dokáže Praha uspokojit jak posluchače klasiky, tak i vyznavače rocku a popu nebo alternativy. Zatímco za vážnou hudbou se lze vydat do Rudolfina, Obecního domu, nebo do některého z pražských kostelů, žádný fanoušek taneční hudby nesmí vynechat návštěvu vyhlášených pražských klubů. Mezi povinné klubové zastávky patří Roxy, Akropolis, Cross nebo multimediální prostor MeetFactory. Populárním turistickým cílem je čtyřpatrový klub Karlovy lázně, každé podlaží je věnováno jinému hudebnímu žánru. Každý rok v létě ožívají ostrovy a parky multižánrovým hudebním festivalem United Islands. 

Nejlepší pivo v Praze prý točí podle znalců v nuselské pivnici Zlý časy. Na dvaceti čtyřech pípách se zde střídají piva z malých a středních pivovarů původem jak z České republiky, tak i ze zahraničí. Kdo by si z této nabídky nevybral, může využít bohatého pivkupectví a načít některou z lahvových lahůdek z celého světa. Ochutnat v Praze dobré pivo můžete samozřejmě ve vícero podnicích, v klasických pivnicích nebo ve stále populárnějších pivních barech s více než desítkou piv malých a středních pivovarů na čepu. Velmi populární je například Lokál, kde si kromě skvělé plzně pochutnáte i na tradiční české kuchyni. Pivnice, v níž se zastavil čas, tak hosté hovoří o podniku U Jelínků, která má více jak stoletou tradici. Své místo na pivní mapě Prahy má bezpochyby také pivnice U Pinkasů a stále výraznější produkce malých pivovarů (Pivovarský dům, Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha, Klášterní pivovar Strahov).  

Málokteré město se může pochlubit tak půvabnou řekou, jakou je Vltava. Jen v Praze se přes ni klene na třicet mostů a lávek, její vody objímají deset ostrovů, každý den po ní projedou desítky parníků, loděk nebo šlapadel. Je duší města, které bezpochyby nejvíc sluší středověký Karlův most s barokními sochami. Tak jako je Karlův most neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu, je silueta železničního mostu spjata s pohledem na Vyšehrad. Vltavská náplavka je současným fenoménem pražského společenského života. Konají se tu farmářské a bleší trhy, v létě se zde korzuje, sportuje, tančívá, organizují se výstavy, v zimě můžete na jedné ze zakotvených lodí prohřát tělo v originální sauně.  

Také Praha má své slavné kavárny, do kterých se chodí také z úcty k tradici a slavným osobnostem, které do nich přicházely na dobrou kávu. Na ruch velkoměsta zapomenete v okamžiku, kdy usednete do kavárny Slavia, takřka pařížskou atmosféru můžete okusit v Café Louvre, kavárna Grand Café Orient si vás získá výjimečným kubistickým interiérem a nábytkem. Pražané velmi rádi snídají v noblesní Café Savoy nebo v Café Imperial. Na vzestupu jsou však i kavárny moderní. V Café Lounge vás ohromí nejen prvotřídním cappuccinem, ale i koláčky a dezerty vlastní výroby. To vše v duchu noblesní první republiky. Kavárna Pražírna svým hostům nabízí výběrovou kávu z malých farem. Zrna sami nakupují, testují i praží, a pokud vám bude chutnat, můžete si voňavý balíček čerstvé kávy odvést i s sebou domů. Vyhlášený je karlínský Můj šálek kávy, je proto lepší si místo předem rezervovat. Pokud rozmýšlíte, čím jiným zde potěšit své chuťové pohárky, zkuste dezert z místní pekárny nebo třeba skvělou malinovou limonádu. Monolok cafe je jako stvořené pro vyznavače moderního designu. Kromě kávových specialit sem můžete zajít na snídani, lehký oběd, v podvečer na sklenku dobrého vína. Při pěkném počasí navíc můžete posedět na klidném dvorku.  

Nákupní horečku můžete prožít hned v několika moderních obchodních domech (Palladium, Nový Smíchov, Chodov, Arkády Pankrác atd.) nebo v Pařížské ulici, nejdražší pražské nákupní třídě plné exkluzivních značek. Chcete-li si z Prahy odvést něco hodnotného, pak se vydejte ke starožitníkům, jejichž zboží uspokojí i toho nejnáročnějšího zákazníka. Šperky a drahé kameny jsou specialitou Pražských starožitností Uhlíř, obrazy a porcelán zase můžete vybírat ve Starožitnostech v Karmelitské. Na plátna starých mistrů se soustřeďuje Galerie Petra Brandla, do které můžete ostatně vstoupit, aniž byste měli v plánu utrácet. Český design nakoupíte například v obchodě Modernista ve Vinohradském pavilonu nebo v designshopu Centra současného umění DOX. 

Pražské historické zahrady a parky představují jeden z pokladů Prahy. Je jich zde na dvě stě, nejstarší z nich vznikly už ve středověku a zpravidla z nich bývá úchvatný výhled na město. První pražské zahrady byly klášterní, ty soukromé, přiléhající k palácům nebo i nákladným měšťanským domům, přišly později, až s renesancí. Každá doba přitom vnášela do zahradní tvorby a podoby zahrad svůj vlastní styl, uspořádání, které odráželo dobovou filozofii a chápání prostoru. Zřejmě nejpřevratnější změny v zahradní tvorbě přineslo baroko, kde se určitá monumentalita architektury odrážela i ve vnějším prostředí zahrady. Palácové zahrady pod Pražským hradem, zahrady na vrchu Petřín nebo Valdštejnská zahrada jsou při vaší cestě do Prahy takřka povinností.

Praha si prošla staletími rozmanitého kulturního, sociálního i ekonomického vývoje, který se promítl i do její architektonické podoby. Mezi nejzajímavější svědky této razantní proměny patří technické památky, připomínající odlišnost každodenního života našich předků ve srovnání s naší dobou. Mezi technické památky můžeme zařadit opravdu různorodé objekty a zařízení. Při této cestě proti proudu času vás zaujmou prostory pražského podzemí s obrovským systémem kolektorů, Novoměstská vodárenská věž, Nuselský most, Petzoldova vápenka, bývalý větrný mlýn Větrník, lanovka Petřín, Křižíkova fontána či souhrnná expozice Národního technického muzea. Atrakcí je rovněž Čistírna odpadních vod v Bubenči, která na začátku 20. století pasovala Prahu mezi nejmodernější města Evropy. Zajímavostí je, že zde natáčel poslední díl Mission Impossible Tom Cruise. 

Praha nabízí i nespočet aktivit pro rodiny s dětmi. Parníkem se z centra města dostanete do pražské ZOO, která se právem řadí mezi nejkrásnější zoologické zahrady světa. Nejmladší návštěvníky bude jistě bavit prohlídka Muzea hraček, které sídlí přímo v areálu Pražského hradu a shromažďuje historické hračky z celého světa nebo velkou sbírku panenek Barbie. Hlavně chlapce budou fascinovat exponáty v Národním technickém muzeu na Letné. Parní lokomotivy a předchůdci automobilů, první motocykly nebo letadla tvoří stálou expozici doplňovanou o řadu krátkodobých výstav věnovaných vědě a technice. Zážitkem pro celou rodinu může být jízda historickou tramvají nebo návštěva vyhlídky na Žižkovském vysílači. Děti rozhodně nepohrdnou tím, když je vezmete do cukrárny. Laskominy z Erhartovy cukrárny na Letné, z cukrárny U Knoflíčků na Újezdě nebo zmrzlina či ovocné dorty v legendárním Ovocném Světozoru ve Vodičkově ulici budou tou pravou odměnou i pro vás.  

Výhledy na Prahu berou dech 365 dní v roce. Ačkoli má česká metropole přízvisko stověžatá, ve skutečnosti ji zdobí na tisíc věží a vížek. Kochat se pohledem na starobylé srdce města můžete z ochozu věže Staroměstské radnice, z věže katedrály sv. Víta zase objevíte půvab malostranských střech. Rozhled, na který se nezapomíná, je však i z Petřínské rozhledny, z parku na Letné nebo z vyšehradských hradeb. Netradiční podívaná se naskytne těm, kdo zdolají kopec na Vítkově, kterému dominuje majestátní socha vojevůdce Jana Žižky. Netradiční záběr na osvětlené panorama Hradčan odkud pořídíte zejména v podvečer.

Kontaktujte nás

Pro pohodlné prohlížení ve Vašem prohlížeci, CARWIZ web stránky používají cookies a podobné technologie. Pokračováním v prohlížení těchto stránek, souhlasíte s používání cookies. Více informací »